Jak przygotować nieruchomość do sesji fotograficznej?

OŚWIETLENIE

Zapewnij doskonałe oświetlenie mieszkania. Konieczne jest wstawienie wszystkich brakujących żarówek. Jeśli masz taką możliwość, to najlepiej, żeby były one o ciepłej barwie światła. Barwa światła znacząco wpływa na postrzeganie poszczególnych przedmiotów i pomieszczeń. Oprócz tego, oddziałuje bezpośrednio na człowieka, pobudzając do działania lub „przestawiając” umysł w tryb relaksu i wypoczynku. Ciepłe oświetlenie działa na nasz umysł w taki sposób, że czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni, buduje nastrój przytulności i komfortu. 

ODŚWIEŻENIE

W 90% przypadków nasze mieszkania są zbyt kolorowe. Pstrokacizna nie wpływa dobrze na odbiór zdjęć nieruchomości – odwraca uwagę. Dodatkowo może drażnić i stresowaćwidza. Co zatem należy zrobić? Usuwamy z widoku przedmioty w zbyt krzykliwej kolorystyce: poduszki, koce, kapy na łóżko, naczynia, ręczniki. W uzasadnionych przypadkach (np. krzykliwe kolory, duże zabrudzenia ścian lub podłóg,) zastrzegamy sobie prawo do retuszy oraz zmian nasycenia kolorów. Ma to na celu korzystne przedstawienie prezentowanej nieruchomości. Jasne kolory optycznie powiększające wnętrze, czyste ściany, dają wrażenie, że nieruchomość jest zadbana. Przy okazji warto usunąć wszystkie usterki: odstające kable, brakujące kontakty, skrzypiące drzwi.

ODGRACENIE

W każdym pomieszczeniu powinien zagościć minimalizm, usuńmy zbędne przedmioty czy meble. Pozbywamy się wrażenia przytłoczenia nadmiarem rzeczy, ponieważ nasz mózg lubi przestrzeń i ład. 

DEPERSONALIZACJA

Nie sprzedajemy naszej prywatności i życia codziennego. Chowamy zdjęcia, przedmioty osobiste, usuwamy naklejki i magnesy z lodówki, prace plastyczne naszych dzieci, przybory higieniczne z łazienki, kosmetyki, chowamy rzeczy codziennego użytku, np. odkurzacz, deska do prasowania, itp. Ograniczamy ilość kwiatów na parapecie, zabawek w pokojach dziecięcych. Są to elementy rozpraszające, odwracające uwagę od tego, co istotne – czyli sprzedawanej nieruchomości. Pamiątki rodzinne, rzeczy osobiste, w tym prywatne zdjęcia powinny zniknąć, gdyż nie pozwalają wyobrazić sobie oglądającemu własnego życia w tym wnętrzu, powodują dyskomfort. 

SPRZĄTANIE

Niby oczywiste, ale wciąż na wielu zdjęciach widzimy kuchnie w chwilę po obiedzie, odstraszające osadem z wody łazienki, dziecięce pokoje jak po przejściu huraganu. Mieszkanie powinno lśnić i pachnieć czystością. W przypadku sprzedaży domów nie zapominajmy o przygotowaniu tego, co mamy dookoła. Liście powinny być zgrabione, trawa skoszona, ogród wypielony, wszelkie ogrodowe sprzęty uporządkowane, a niepotrzebne – usunięte. 

SMACZKI

Wisienką na naszym sesyjnym torcie będą drobne elementy, które dopełnią wizji pożądanej nieruchomości. Są to: świeże kwiaty w wazonie, apetyczne owoce, chrupiący chleb lub ciasto, którego zapach niemalże będzie wyczuwalny na zdjęciu. 

Takie drobiazgi decydują często o ogólnym wrażeniu, jakie zostanie u oglądającego rezultat sesji, a co za tym idzie, spowoduje podjęcie decyzji obejrzenia właśnie Państwa mieszkania spośród wielu prezentowanych w internecie. Każda nieruchomość może błyszczeć w internecie. Trzeba tylko wydobyć jej potencjał i umiejętnie pokazać go podczas sesji zdjęciowej.